top of page
plakatDBI2020.jpg
Inicjatywy związane z DBI w naszej szkole:

1. Zgłoszenie inicjatywy związanej z przeprowadzeniem w naszej szkole akcji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu  na stronie www.saferinternet.pl

 

2. Rozwieszenie w szkole plakatów i informacji, promujących bezpieczeństwo w sieci, propagowanie hasła kampanii 2020 „Działajmy razem”.
 

3. Umieszczenie baneru DBI 2019 i informacji o przystąpieniu do akcji na stronie internetowej szkoły-

     www.zs2.nisko.pl ,  www.psp5.nisko.pl

4. 27 lutego 2020 r. przeprowadzenie dwóch apeli poświęconych bezpieczeństwu w Internecie- dla klas 3-5 i kl.6-8.

Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą p. B. Śnieżek.

Tosia, Nikola, Amelka, Tomek, Kuba i Paweł przedstawili wszystkim  zasady bezpiecznego Internetu, Olivia i Paulina odegrały scenkę (rozmowę w Internecie  pomiędzy 13- latką a poznanym w sieci nieznajomym), Amelka zaśpiewała piosenkę „Fajnie w Internecie" (debiut muzyczny na scenie), a Ola była osobą prowadzącą apel. Uczniowie kl.3-8 podczas spotkania oglądnąć mogli filmy edukacyjne związane z cyberbezpieczeństwem- 321 Internet - Małe zdjęcie DUŻY problem, Bezpieczny Internet, odc. 590 serialu Szkoła, gdy to Filip Chajzer spotyka się z uczniem, który obrażał go w sieci.

   Gościem specjalnym naszej uroczystości był funkcjonariusz niżańskiej policji ds. profilaktyki asp. pan Bernard Dul.

Przedstawił On uczniom zjawisko cyberprzemocy, przestępczości internetowej, zasady zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z komputera i Internetu oraz odpowiedzialność prawną, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w sieci.

Dla zobrazowania znaczenia omawianych zagadnień, funkcjonariusz podczas zajęć wykorzystał multimedialny materiał szkoleniowy, prezentacje „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Nasi uczniowie czynnie brali udział w spotkaniu zadając pytania związane z omawianym tematem.

W imieniu swoim i kl.7a serdecznie dziękuję p. B. Dulowi za przybycie i udzielenie wielu cennych informacji, panu H. Rzucidło za pomoc w przygotowaniu naszej solistki oraz chłopcom z kl.8b- Konradowi i Łukaszowi za opiekę nad sprzętem nagłaśniającym.

5. Zaktualizowanie strony internetowej poświęconej ochronie dzieci i bezpiecznemu internetowi http://zs2nisko.wixsite.com/internet

 

6.  Wykonanie rysunków dotyczących bezpieczeństwa w sieci przez uczniów klas IV.

7. Wykonanie gazetki na korytarzu szkolnym poświęconej DBI 2018 z wykorzystaniem rysunków wykonanych przez uczniów klas IV.


8. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla klas I-VIII szkoły podstawowej podczas lekcji: informatyki i godzin wychowawczych.

​9. Poznanie praw i obowiązków internautów, zasad pracy w sieci:

poznanie pojęć: Netykieta, Cyberprzemoc, Prawo autorskie, Łańcuszek szczęścia, Frapping, Grooming, Cyberstalking, Phishing, Seksting, Hejt, Ochrona danych


10. Oglądanie i rozmowa na temat filmów w Internecie z serii „Owce w sieci”, „Sieciaki”, „3…2…1…Internet!”- uczniowie szkoły podstawowej

Beata Śnieżek 

bottom of page